نگاهی کوتاه به یک پیروزی!

در حاشیه سفر وزیر اعدام و سنگسار اسلامی به سوﺌد!

منوچهر ماسوری

manochermasori@yahoo.com

2007-05-07

 

در پی پخش خبر سفر منوچهر متکی وزیر حکومت ترور وسرکوب جمهوری اسلامی، به استکهلم و دیدار و گفتگوی وی با وزیر امور خارجه سوﺌد، کارل بیلد، جنبش و جوشی بی نظیر در میان مردم و نیروهای اپوزیسیون شروع شد.

رادیوهای محلی فارسی زبان شهر استکهلم، به محل ابراز اعتراض و انزجار مردم به این حرکت دولت سوﺌد تبدیل شد. در زمانی کوتاه همه از این سفر مطلع شدند. نیروها سیاسی سرنگونی طلب، برابری و آزادی طلب طی اطلاعیه هایی مردم را به اعتراض و تجمع در روز ورود متکی، 7 می در استهکلم فرا خواندند. میزگردهای بسیاری به همت رادیوهای محلی برپا شد که فعالین و معترضین شرکت کرده و ضمن اظهار نظر، پیشنهادات خود را برای بهترین وجه سازماندهی و هماهنگی بین نیروهای درگیر و شرکت کننده در اعتراض، مطرح کردند. هماهنگی و همدلی بین اکثریت  نیروها به سرعت پدید آمد. و مردم معترض خود را آماده کردند که وسیعآ و با قدرت در این اعتراضات شرکت کنند.

 

به موازات این اقدامات، ده ها نامه اعتراضی از سوی فعالین سرشناس جنبش آزادیخواهانه و برابری طلبانه مردم ایران، به سوی نماینده گان و اعضای دولت ، احزاب، مدیا و شخصیتهای کشور سوﺌد، سرازیر شد. بسیاری از نماینده گان پارلمان، احزاب، نویسنده گان و شخصیتهای برجسته سوﺌد به حمایت از اعتراض ما، مردم عاصی از جمهوری اسلامی برخواستند و خواستار لغو ملاقات مقامات دولت سوﺌد، از جمله وزیر خارجه این کشور، کارل بیلد با متکی شدند. اما کارل بیلد با بیشرمی تمام این خواستها را رد کرد و از عمل سازشکارانه خود دفاع کرد.

 

بلاخره روز موعود فرا رسید. امروز دوشنبه هفتم ماه می، صدها تن از مردم خشمگین در نقاط مختلف شهر استکهلم اجتماع کردند و انزجار خود را از جمهوری اسلامی و حرکت وزیر امورخارجه سوﺌد، اعلام کردند. یکی از اجتماعات که در مقابل محل سخنرانی منوچهر متکی بود، به جرﺌت می توانم بگویم که یکی از پرشورترین تظاهراتها علیه رژیم اسلامی در خارج کشور بوده است. صدها زن و مرد، جوان و پیر با مشت های گره کرده خود، خواست میلیونهای انسان در بند ایران را نماینده گی کردند، خواست سرنگونی جمهوری اسلامی که اساسی ترین خواست مردم در ایران است. تظاهر کننده گان در حالیکه عکس های اعدامی ها و پلاکاردهای با مضمون سرنگونی رژیم، آزادی زندانیان سیاسی در دست داشتند، شعار می دادند،" متکی قاتل است، تروریست است، او را بیرون کنید". با شکوه ترین صحنه ها، صحنه های همبستگی و اتحاد مردم در مقابل فشار پلیس ضد شورش سوﺌد بود که نهایتآ به پلیس تحمیل کردیم که با وجود نداشتن اجازه تظاهرات به اعتراض خود در محل ادامه دهیم.

 

سخنرانان که از نیروهای اپوزیسیون و مردم معترض بودند، یکی پس از دیگری به افشای جنایت رژیم پرداختند و هر کدام گوشه ای از جنایات جمهوری اسلامی را در این 28 سال بر شمردند. از جمله به اعدام ها و سنگسار زنان، احکام اعدام کودکان و نوجوانان، سرکوب معلمان و دستگیری فعالین آنان، سرکوب کارگران و مراسمهای اول ماه مه امسال و دستگیر فعالین کارگری ازجمله منصور اصانلو و محمود صالحی، سرکوب دانشجویان و زنان در هفته های اخیر، اشاره کردند.

 

متکی سعی کرد که در مصاحبه با مدیای سوﺌد شیرین زبانی کند و در جواب سؤال خبرنگاران درباره اعتراضات ما ، اظهار داشت  که  هزاران نفر ایرانی در سوﺌد زندگی می کنند، باید حق داد که یکصد نفر از آنان نظرشان را اعلام کنند. باید گفت آقای تازه دموکرات شده، در ایران که هفتاد میلیون زندگی می کنند و شما تاب تحمل اعتراض یک درصد آنان را ندارید و زندان و سرکوب و شکنجه حرف اول و آخرتان هست، حالا چطور شده در برابر دوربینهای مدیای اروپا، لبخند می زنید و ناشیانه ادای دموکراتها را درمی آورید؟ هم ما و هم مردم اروپا، به اندازه کافی با جنایات شما حکومتگران اسلامی آشنا هستیم که به ژست شما بخندیم.

 

این یک پیروزی برزگ بر جنبش سرنگونی طلبانه، انقلابی، آزدایخواهانه و برابری طلبانه مردم ایران بود. ما یکبار دیگر ثابت کردیم که اجازه نخواهیم داد، خارج کشور جولانگاه تروریستهای وزیر و وکیل شده جمهوری اسلامی شود. مردم امروز یکبار دیگر اتحاد و همبستگی خود را در برابر جمهوری جهل و جنایت اسلامی به نمایش گذاشتند. زیباترین و شیرینترین احساسات عمیق انسانی را من امروز در کنار صدها انسان مبارز و آزادیخواه، یکبار دیگر بعدا از انقلاب 57، تجربه کردم. به همه شما عزیزانی که تلاش کردید و این امر را ممکن نمودید، درود می فرستم و برای جنبش مان، جنبش آزادیخواهان، برابری طلبانه و سرنگونی طلبانه امان، آرزوی موفقیت های بسیار بیشتری دارم. زنده باد انقلاب، زنده باد سوسیالیسم.